Formy pracy

WycieczkowanieSłużbaTeoretyka

WYCIECZKOWANIE, czyli wędrowne formy pracy, zajęcia w terenie itp.:

1. Wycieczki piesze nizinne – wiodące szlakami parków narodowych, krajobrazowych, przez rezerwaty przyrody, ścieżki przyrodnicze etc.

2. Wycieczki piesze górskie – po szlakach górskich, z noclegiem pod namiotami lub w schroniskach

3. Wycieczki krajoznawcze – ich celem jest zwiedzenie obiektów turystycznych, miast, miasteczek, zabytków, miejsc ujętych w kanonie krajoznawczym polski, połaczone ze zdobywaniem odznak regionalnych

4. Wycieczki rowerowe – dają nam możliwość pokonywania większych odległości, a przez to zwiedzenia większej liczby atrakcji turystycznych

5. Wycieczki tematyczne – szlakiem walk wyzwoleńczych, miejsc pamięci narodowej, sławnych postaci (Chopin, Jan Paweł II etc.)

6. Wycieczki przyrodnicze – do parków narodowych, rezerwatów, zawierające elementy służby na rzecz ochrony przyrody.

7. Biwaki – wycieczki, podczas, których nocujemy pod namiotami. Mogą mieć stałą bazę w jednym miejscu albo każdej nocy w innym.

8. Obóz wędrowny górski

9. Obóz wędrowny nizinny

10. Obóz wędrowny zagraniczny

11. Obóz kajakowy

12. Obóz żeglarski

13. Spływ kajakowy

14. Obóz rowerowy

15. Obóz speleologiczny

16. Wyjścia na ściankę wspinaczkową

17. Udział w ogólnopolskich imprezach turystycznych

18. Udział w kursie Organizatora Turystyki

19. Udział w kursach zakończonych zdobyciem uprawnień państwowych lub niepaństwowych

20. Zajęcia linowe

21. Cykl rajdów np. szlakiem górskich bacówek

22. Udział w rajdach wyczynowych (np. 100 km w 24 h)

23. Udział w zawodach na orientację organizowanych przez PTTK (InO)

24. Zajęcia terenoznawcze

25. Konkurs fotograficzny dla hufca, chorągwi, szkół – temat np.: “Kościoły gotyckie”

26. Rajd nocny dla harcerzy

Oto garść inspiracji na to jak połączyć temat turystyki z harcerskim polem służby:

1. Opieka nad pomnikami przyrody w miejscu zamieszkania.

2. Opieka nad pomnikami i miejscami historycznymi w miejscu zamieszkania.

3. Regularne sprzątanie szlaków w pobliżu miejsca zamieszkania.

4. Organizacja wycieczek – zwiedzanie ciekawostek regionu dla dzieci z domu dziecka.

5. Pisanie artykułów do lokalnej gazety-opis zwiedzonych miejsc.

6. Pomoc w renowacji szlaków (we współpracy z PTTK, bądź samorządem terytorialnym).

Część teoretyczna – do przeprowadzenia w harcówce, na rajdzie, w formie pokazu itp.:

1. Historia turystyki – gdzie i w jaki sposób rozpoczęła się działalność turystyczna, komu to zawdzięczamy.

2. Ekwipunek turystyczny – jaki rodzaj sprzętu wybrać, żeby wygodnie i bezpiecznie uprawiać turystykę (plecaki, odzież turystyczna, buty, namioty, mapy, busola etc.)

3. Nasz region – atrakcje turystyczne w naszym regionie (zabytki, obiekty przyrodnicze etc.), szlaki.

4. Odznaki turystyczne – czym są, jak i gdzie się je zdobywa, nabycie przez harcerzy umiejętności wypełniania książeczek.

5. Sławni turyści i ich osiągnięcia.

6. Pokaz slajdów z wypraw.

7. Spotkanie ze znanymi osobami ze świata turystyki – opowieści o wyprawach.

8. Mapy – ich rodzaje, oznaczenia na mapach, skala, orientowanie mapy, korzystanie z mapy.

9. Turystyczna mapa świata – zastępy przygotowują zajęcia na temat ciekawostek turystycznych różnych państw świata.

10. Komunikacja w Polsce – możliwości dotarcia w różne regiony polski.

11. Planowanie rajdu – o czym trzeba pamiętać, co po kolei, plan, przeprowadzenie.

12. Stworzenie mini-przewodnika o okolicach naszego zamieszkania dla znajomych drużyn.