W programie Drużyny Konnej uwzględnia się wychowawcze aspekty jeździectwa oraz bogatej tradycji jazdy polskiej. Metodyka oczywiście jest tożsama z metodyką harcerską, ale wzbogacają ją

formy związane z jazdą konną i polską tradycją narodową. Istotnym elementem jest również dyscyplina, która choć obecna w całym harcerstwie, wśród drużyn jeździeckich przyjmuje specyficzną rolę – pomaga w utrzymaniu ładu i porządku podczas prowadzenia zajęć z jazdy konnej, sportu związanego z ryzykiem wypadku.

Od wieków zdawano sobie sprawę z niezwykłych możliwości jeździectwa w kształceniu silnego charakteru i sprawności fizycznej. Należy do nich zwłaszcza emocjonalne zaangażowanie – nie wystarczy bowiem jeździć na koniu, konia trzeba kochać i starać się go zrozumieć. To szkoła charakteru i samodoskonalenia, wymagająca ogromnego zdyscyplinowania. Kto chce jeździć konno, musi przełamać lęk i niepewność siebie, wyrobić w sobie opanowanie, cierpliwość i systematyczność, musi nauczyć się odpowiedzialności za powierzone jego opiece silne, lecz bezbronne zwierzę. Jeździectwo to dużo radość – z galopu zastępem w terenie, pokonywania przeszkód podczas zajęć, z wzajemnego zrozumienia konia i jeźdźca. Jeździectwo to również obyczaje, etyka i kultura, wiążące wszystkich jeźdźców bez względu na jeździeckie doświadczenie i wiek. W przypadku drużyn kawaleryjskich to także nabywanie wiedzy o historii i tradycjach naszego kraju.

Od zarania swych dziejów harcerstwo związane było z kawalerię. Na związki skautingu z końmi miał niewątpliwie wpływ sam twórca skautingu Robert Baden-Powell, generał brytyjskiej kawalerii,

który swą karierę wojskową zakończył jako Generalny Inspektor Kawalerii. Nazwa harcerz wzięła się od nazwy konnych harcowników, a pierwsze drużyny harcerskie uczestniczyły w konnych zajęciach i przygotowywały się do pełnienia służby w oddziałach kawalerii przyszłej wolnej Polski. Obecnie wyróżnieniem dla wszystkich Drużyn Kawalerii Harcerskiej jest posiadanie prawa do noszenia barw i kontynuowania tradycji pułku imiennika na podstawie decyzji Kół Pułkowych.

Ale Harcerskie Drużyny Konne, to nie tylko kawaleria. Drużyna Konna to wachlarz możliwości: sport konny, turystyka konna, konne patrole Straży Ochrony Przyrody, Służby Granicznej, Harcerskiej Służby Porządkowej, hipoterapia, kursy, festiwale jeździeckie, pokazy, konne kadryle, rajdy i obozy wędrowne oraz wiele innych.

Działania Drużyn Konnych (jeździeckich i kawaleryjskich) wspiera Inspektorat Harcerskich Drużyn Konnych przy Wydziale Specjalności GK ZHP – zapewnia on głównie pomoc merytoryczną i programową.

Zostać Harcerską Drużyną Konną na pewno nie jest łatwo – trzeba być przede wszystkim dobrą drużyną harcerską,

znaleźć ośrodek oferujący dobry poziom szkolenia i wysoki poziom bezpieczeństwa, wynegocjować zniżki dla członków drużyny i znaleźć sposób na pozyskiwanie środków na zajęcia jeździeckie. Ale trud ten na pewno warto podjąć, bo w tej specjalność na nudę, brak przygód i wrażeń narzekać na pewno nie można!