Metodycznie

” Jeżeli człowiek nazywa psa swoim najlepszym przyjacielem – to koń jest niewątpliwie jego najlepszym sługą”.
~ Desmond Morris – Dlaczego koń rży

Koń jest niesamowitym pomocnikiem a niejednokrotnie przewodnikiem na szlaku wychowawczym. Mowa tutaj oczywiście o wszystkich pionach łącznie z kadrą różnych szczebli naszego związku.

Wymaga to jednak naszej otwartości i wiedzy – bądź jeśli jej nie mamy ponownie otwartości na wiedzę – specjalistów. Trzeba pamiętać, że hippika jest ogromnym obszarem możliwości, po którym bez mapy ciężko będzie nam się poruszać – więc czegokolwiek byśmy nie robili – zawsze zapytajmy kogoś kto dobrze zna interesujący nas temat!

Co więc mogę wykorzystać w ramach specjalności?

• Stronę teoretyczną hippiki (ewolucja, udomowienie, mity, konie bojowe …)
  • Psychikę konia (natura, charakter, język niewerbalny, naturalne przywództwo …)
  • Cechy fizyczne koni (budowa, zmysły, terminologia …)
  • Opieka (pielęgnacja, żywienie, opieka kowalska, weterynaryjna …)
  • Praca z ziemi (lonża, odczulanie, imprinting …)
  • Praca z siodła (sprzęt, dyscypliny, turystyka, para-jeździectwo …)

• Kawaleria (tradycje, kadryl, historia …)

To oczywiście tylko przykładowe możliwości, a właściwie hasła, za którymi kryją się ogromne pokłady wiedzy, ludzi, koni i historii.

Jak z tego wszystkiego korzystać?

Możliwości jest wiele, począwszy od zdobywania sprawności jeździeckich, przez obozy wędrowne specjalnościowe, zawody jeździeckie, urozmaicenia zbiórek, biwaków, uczestnictwo w kursach tematycznych. Trzeba wiedzieć jak dobrze powiązać aktywność jeździecką z formą pracy harcerskiej,ale bez obaw – wystarczy chcieć!

Wszystko w przystępny sposób przedstawiamy w poradniku, który oprowadzi was po świecie specjalności.

Jakie pomoce metodyczne oferujemy:

• Sprawności specjalnościowe
  • Konspekty i propozycje zajęć/kursów/warsztatów
  • Wykaz możliwości poza związkowych (np. Odznaki PZJ)
  • Oficjalny poradnik przedstawiający znaczenie hippiki w zestawieniu z metodą harcerską
  • Organizowane przez nas wydarzenia hippiczne

Wszystkie materiały dostępne są w zakładce “do pobrania”, a jeśli nadal czujesz niedosyt czekamy na Twój odzew!